Olması gerektiği gibi bir yenileme *

SALT Beyoğlu
Fotoğraf: Cemal Emden

İstiklal Caddesi üzerinde 1850’lerde ticaret ve konut işlevli olarak inşa edilmiş Siniossoglou apartmanının zemin katı geçtiğimiz yıllarda Garanti Platform olarak caddedeki önemli bir etkinlik alanı olarak işlev görüyordu. Garanti’ye ait Garanti Galeri, Garanti Platform ve Karaköy’deki Osmanlı Bankası Müzesi’nin tek bir kurumsal yapı altında SALT adı altında birleşmesi ile başlayan dönüşümün mekansal yansımaları da ilk kez bu yapıda gün yüzüne çıktı.

Mimarlar Tasarım’ın başında olan Han Tümertekin tarafından dönüştürülen SALT Beyoğlu yapısı tipik Beyoğlu apartmanlarının özelliklerini gösteriyor. Yapı, iki sokak arasında uzanan, düzgün bir geometrisi olmayan parsele yerleşmiş, dar ve simetrik ön cephesinin arkasında oldukça geniş ve asimetrik bir plana sahip, esas girişi arkadaki küçük meydancıkta olan tipik 19.yy Beyoğlu apartmanlarından biri. Tümertekin SALT’ın sergi, etkinlik, ofis, mağaza, kafe gibi mekansal ihtiyaçlarını kendine özgü sağduyulu ve sakin yaklaşımı ile abartısız, gösterişten uzak bir şekilde bu tarihi yapıda örgütlemiş.

SALT’ın kurguladığı profile uygun olarak mekansal düzenlemede sadece Han Tümertekin değil, başka tasarımcı ve mimarlar da söz sahibi olabilmişler. Tümertekin’in kurguladığı mekansal çerçeve içinde giriş katında Forum olarak adlandırılan alandaki bilgilendirme tasarımları Koray Özgen’e teslim edilmiş. SALT’ın önemli bir bölümünü teşkil edecek olan etkinliklerin gerçekleşeceği Açık Sinema alanı ise Suyabatmaz Demirel mimarlık ofisinin genç ortağı Hakan Demirel tarafından tasarlanmış. Robinson Crusoe 389 kitapçısı tarafından işletilecek Mağaza bölümü ise Ömer Ünal’a havale edilmiş. En üst katta yer alan ofislerin arkasındaki Bahçe olarak adlandırılan üstü kapalı minik terasın tasarımı ise mimar/sanatçı Fritz Haeg tarafından gerçekleştiriliyor.

Han Tümertekin’in küçük ölçekli projelerdeki detay, malzeme ve renklerdeki rafine yaklaşımı bu projede de görülmekte. Sergi, etkinlik, kafe ve mağaza mekanlarının mevcut hacim içine dağılımı da olması gerektiği gibi. Sadece Forum olarak tabir edilen ve İstiklal caddesine açılan mekanın simetrik kolon düzenini bozan arkadaki merdiven için daha başka bir çözüm düşünebilir miydi acaba? Sanırım zaman baskısından dolayı terastaki Bahçe mekanın doğramaları da biraz aceleye gelmiş. Bunların dışında tarihi bir yapının yeni işlevlere göre dönüşümü için örnek olabilecek bir proje SALT Beyoğlu. Ha, bir de keşke Garanti Kültür binanın Meşrutiyet caddesine açılmasını engelleyen aradaki boş arsayı da alabilseymiş.

Radikal, 10.4.2011