Tom Kay’in mimarlığı

1968’te Neave Brown tarafından tasarlanan Londra’nın batısında yer alan Alexandra Road Estate neredeyse modern mimarlık kitaplarının brutalism bölümünde demirbaş olan projelerden biri. Bu projenin şöhretinin gölgesinde kalmış hemen kuzey tarafında sıra dışı bulduğum başka bir projeden bahsetmeyi düşünüyordum bu hafta. Alexandra Road Estate’i ilk ziyaret ettiğimizde herkes gibi güneydeki girişini kullanmıştık ve bahsetmeyi planladığım bu projeyi gözden kaçırmıştık. Yaklaşık iki sene sonra, o civarlarda başka bir fotoğraf işi için gitmişken bir anda karşıma çıkan tuğla yapı ilgimi çekmişti.

Loudoun Road atölye ve konutları olarak anılan bu projenin mimarı Tom Kay. Açıkçası pek bilindik mimarlardan sayılmaz. Hakkında bir iki söz söyleyebilmek için laptop başına oturdum ve internette araştırmaya başladım. Tom Kay yapılarına bakarken bir anda tam da bugün Özlem’le birlikte bir arkadaşımızın evine giderken yanından geçtiğimiz aşağıdaki ilginç evin fotoğrafları karşıma çıktı. Meğer onun da mimarı Tom Kay imiş. Bu nedenle, Loudoun Road projesi ve Tom Kay’ın diğer projeleri hakkında başka bir hafta yazmaya karar verdim. Bu hafta işlerin yoğunluğundan ve dün yaptığım bir fotoğraf çekiminden dolayı epey yorgundum zaten. Bu haftalık sadece bununla yetinelim.

Yanından geçtiğimiz ev bu.

Londra’nın Kensington bölgesinde, Notting Hill Gate ve Kensington High Street arasında bulunan bu evi Tom Kay fotoğrafçı Christopher Bailey ve opera sanatçısı Angela Hickey için 1964-1967 yılları arasında tasarlamış. Staffordshire blue brick olarak anılan neredeyse siyaha yakın koyu bir renge sahip tuğladan yapılmış, sokağa neredeyse hiç bir penceresi olmayan evin içe dönük bir yaşantı isteyen birileri için tasarlandığı hemen anlaşılıyor.

Towerhouse21
Towerhouse22

Çizimler ve fotoğraflar projeyi yeterince anlatıyor zaten. Eski fotoğraflar, yapının geçirdiği ufak tefek değişiklikleri yansıtması açısından ilginç.

(Fotoğraflar bana ait değil. Bulabildiklerimin fotoğrafçılarını belirttim)